reklama

Chlieb náš každodenný

Získavanie, príprava a konzumácia potravy, ako základnej podmienky zachovania života človeka,prekonala v histórii rôzne stupne vývoja rovnako ako ľudská spoločnosť. Potraviny sa stali zdrojom výživy človeka, ale aj jeho obživy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jednou zo základných potravín, ktorá nechýba v žiadnej domácnosti a je neodmysliteľnou súčasťou nášho stravovania, je chlieb.

Vo svojom príspevku sa chcem zamerať hlavne na kvalitu chleba,ktorý kupujeme v obchodoch,obchodných reťazcoch ako chlieb najlacnejší a teda cenovo prístupný najširšej vrstve zákazníkov.

Môj záujem o uvedený druh tovaru,najlacnejší chlieb,vznikol z predpokladu,že čo je lacné,nemusí byť aj nekvalitné.

V obchodných reťazcoch som začala kupovať a následne aj konzumovať chlieb s najnižšou cenou,tzv. čerstvý chlieb,ktorý sa pečie a predáva každý deň a má aj najnižšiu trvanlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na základe tohoto som predpokladala,že takýto druh chleba musí byť aj najzdravší. Nemal by obsahovať žiadne konzervačné prídavné látky a mal by obsahovať čo najmenej základných zložiek.

Spočiatku bolo všetko v poriadku, chlieb bol kvalitný. Zrazu nastal zlom. Keďže som chlieb môj každodenný kupovala ráno,(pečený v nočnej smene) nedal sa zrazu krájať,drobil sa a trhal.

Mal špongiovú striedku, vôňu a chuť výrazne kyslú.Výsledok - cesto z ktorého bol chlieb upečený nebolo dostatočne kysnuté. Z výrobného hľadiska sa jedná o porušenie technológie výroby. To znamená, že cesto kysne ešte v peci, nakoľko sa do nej sádže chladné a v peci sa postupne zohrieva na teplotu pečenia. Za tento čas cesto ďalej v peci kysne.Vizuálne sa to prejaví tak,že cesto sa roztečie a stráca pôvodný tvar. Takto upečený chlieb sa pri krájaní drobí,láme,rozpadáva.Chuť aj vôňa je kyslá (od kvasiniek-kvasníc) a takýto chlieb Vám pri trávení spôsobí nadúvanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém bol teda definovaný.Som zákazník a teda mám právo na kvalitný výrobok.Chlieb je tovar a podlieha reklamácii. Pri reklamácii treba predložiť účet, reklamovaný tovar a peniaze Vám v predajni vrátia.Litera zákona sa naplní, ale čo s peniazmi ďalej, keď som zvyknutý na tento konkrétny chlieb a ten je nekvalitný, resp.mieru jeho kvality(nekvality) zistím,až keď ho začnem krájať a následne jesť.

Riešenie: môžem si kúpiť iný chlieb,ktorý majú v ponuke(drahší, s iným zložením,trvanlivejší,...).V ponuke majú aj rôzne druhy pečiva.Konzumný chlieb s krátkou dobou trvanlivosti mi vyhovuje zložením aj cenovo, nevyhovuje mi len jeho kvalita. Vrátenie peňazí pri reklamácii kvalitu chleba nezlepší.Problém je teda niekde inde,je definovaný,je riešiteľný, ale nevieme ako ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak výrobca poruší technologický postup a vyrobí nekvalitný výrobok, ktorý vyexpeduje do predajne, preberajú za tieto výrobky zodpovednosť predajcovia.Ak kúpite nekvalitný výrobok, po predložení účtu Vám predajca uzná reklamáciu a vráti peniaze, za ktoré si môžete kúpiť iný chlieb-drahší alebo rovnaký,aký ste reklamovali s tým,že bude opäť nekvalitný.Vy sa môžete opäť rozhodnúť,buď budete chlieb opäť reklamovať stále dokola, alebo to vzdáte a zjete ho s vedomím, že ste podľahli a za následky si zodpovedáte sám, pričom výrobca,ktorý nekvalitný výrobok vyrobil a preniesol zaň zodpovednosť na predajcu, je prakticky nepostihnuteľný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Riešenie 1:znížiť výrazne cenu tohto druhu chleba zároveň znamená informovať zákazníkov o tom, že predáva nekvalitný výrobok a zodpovednosť prenáša na zákazníka.

Riešenie 2:výsledkami laboratórnych testov dokázať výrobcovi nekvalitný výrobok a vrátiť mu celú zásielku.Rozviazať zmluvu o dodávke tovaru a nahradiť ho iným dodávateľom.

Riešenie 3:pokles predaja uvedeného výrobku môže viesť k rozviazaniu zmluvy o dodávke tovaru a výber iného dodávateľa.

Nepochybujem o tom, že sa nájdu aj ďalšie spôsoby, toto sú riešenia skôr štandardné,zaužívané ( na Slovensku však nie).Originálnejšie riešenie sa doteraz neobjavilo,ale nepochybujem, že by mohlo existovať.

Na okraj chcem ešte uviesť jeden poznatok. Porušením technologického postupu pečenia chleba je aj jeho nedostatočné upečenie. Nedopečený chlieb je ľahko rozlíšiteľný od správne upečeného jednoducho vizuálne.

Správne upečený chlieb má farbu vrchnej kôrky hnedú,zatiaľ čo nedopečený chlieb má rôzne odtiene béžovej, jednoducho, je porovnateľne svetlejší.Uvedený chlieb tiež podlieha reklamácii, nakoľko sa jedná o nekvalitný výrobok.

Možno ste už zažili situáciu,alebo ste boli svedkom toho, keď pri nákupe ovocia v predajni sa Vám zdalo,že je neprimerane tvrdé alebo nie je žlté ale zelené (banány,niektoré druhy jabĺk,hrušky,...)a Vaše váhanie či kúpiť alebo nekúpiť odobril (ne)odborník tým:"...ono to dôjde,len kúpte".

Zretie ovocia je zložitý biochemický proces,pri ktorom v rôznych štádiách vznikajú rôzne zlúčeniny a jeho nevyhnutnou podmienkou je pôsobenie slnečného žiarenia.Ukončenie tohoto procesu sa prejaví typickými, konkrétnymi vonkajšími znakmi (tvarom,veľkosťou,farbou) ako aj vnútornými(chuťou, šťavnatosťou,tiež farbou,...) Dozreté ovocie je pripravené konzumáciou človeku užitočne poslúžiť.

Ak odtrhneme nedozreté ovocie,proces dozrievania nenávratne prerušíme.Ovocie v rôznom štádiu zretia,obsahuje látky, ktoré keď sa dostanú do organizmu,ten ho síce spracuje,môžu mu spôsobiť nepríjemné následky.

Nedozreté ovocie v ponuke v predajniach nikdy nedozreje vo svetle neónových žiaroviek,ani keď si ho prinesiete domov.Doma Vám iba zmäkne (zvädne),čo je tiež biochemický proces,ale s úplne iným výsledkom-obsahom látok.

Tento príklad som uviedla pre porovnanie s chlebom,ktorý upečiete z nedostatočne kysnutého cesta. Aj kysnutie cesta je biochemický proces a má svoje pravidlá.Ak ho prerušíme ešte pred jeho ukončením,vyrobíme výrobok,ktorého nekvalita sa už nedá opraviť.Rovnako to platí aj pre chlieb,ktorý je nedostatočne upečený (vrchná kôrka nemá štandardný-správny-odtieň hnedej).Významnú úlohu pri prvotnom rozlišovaní kvalitných potravín od nekvalitných, majú ich tzv.senzorické vlastnosti,ktoré sa prejavujú vonkajšími znakmi: chuťou,vôňou,farbou.

Sú indikátormi stavu potravín, zmien ktoré v potravinách nastali alebo nenastali. Senzorické hodnotenie požívatín, ako prvostupňové rozlíšenie kvality, bolo súčasťou výroby a spracovania potravín. Dnes je to nový, rozvíjajúci sa vedný odbor a len s úsmevom môžeme sledovať snahy niektorých tiež odborníkov, ktorí navštevujú verejné stravovacie zariadenia, konzumujú pripravené jedlá a prideľujú "hviezdičky" podľa vzoru známej francúzskej filmovej komédie " Krídelko alebo stehienko ".

Výroba, spracovanie a konzumácia potravín zasahuje do kvality zdravia, života jednotlivca a má vplyv na súvisiace odvetvia spoločnosti.

Vlasta Kuklišová

Vlasta Kuklišová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala som potravinárske technológie na Chemicko-technologickej fakulte SVŠT v Bratislave (dnes Fakulta Chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave) so zameraním na technológie spracovania mlieka a tukov.Pracovala som v mliekárenských prevádzkach ako technológ a v mraziarenskom závode v kontrolnom laboratóriu. Svoju profesionálnu kariéru som ukončila na Katedre výživy a hodnotenia požívatín FCHPT STU v Bratislave v pozícii asistent výučby študentov.Vo voľnom čase sa venujem čítaniu literatúry-odbornej aj beletrie.Amatérsky sa zaujímam o ornitológiu. V zimných mesiacoch sa zo mňa stáva jeden z mnohých dobrovoľných ochranárov vtáčat. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu